Czwarta godzina wychowania fizycznego

I.      Założenia ogólne:

1.    Obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego dla uczniów klas IV-VI Niepublicznej Szkoły Podstawowej we Wróblowicach w roku szkolnym 2014/2015 są realizowane  w formie:

1)        zajęć klasowo – lekcyjnych w wymiarze trzech godzin tygodniowo;

2)        zajęć do wyboru przez uczniów: zajęć sportowych, zajęć sprawnościowo-zdrowotnych, zajęć tanecznych lub aktywnej turystyki w wymiarze jednej godziny tygodniowo.

2.    Zajęcia jednej obowiązkowej godziny wychowania fizycznego proponowanej do wyboru przez uczniów są alternatywnymi formami wychowania fizycznego i stwarzają możliwość selekcji przez uczniów określonych zajęć, zgodnie z ich poziomem sprawności fizycznej, potrzebami zdrowotnymi i specyfiką ich zainteresowań sportowych spośród oferty zaprezentowanej uczniom przez dyrektora szkoły.

II.     Cele realizacji zajęć wychowania fizycznego proponowanych do wyboru przez uczniów:

1.    Wspieranie rozwoju fizycznego, psychicznego i społecznego oraz zdrowia uczniów  a także kształtowania aktywności fizycznej i troski o zdrowie w okresie ich całego życia poprzez:

1)        umożliwienie uczniom uprawiania wybranej dyscypliny sportu, uwzględniając ich uzdolnienia i zainteresowania oraz tradycje sportowe szkoły i środowiska;

2)        rozwijanie aktywności fizycznej służącej zdrowiu, wypoczynkowi lub zabawie w systemie wewnątrzszkolnej rywalizacji sportowej;

3)        przygotowanie uczniów do systematycznej aktywności fizycznej w czasie wolnym;

4)        umożliwienie uczniom udziału w tanecznych formach aktywności fizycznej, pogłębiające wiedzę i rozwijające umiejętności w tej dziedzinie;

5)        umożliwienie udziału uczniów w aktywności fizycznej połączonej z elementami krajoznawstwa i ekologii, kształtujące sprawność fizyczną, poprawiające wydolność organizmu i koordynację ruchową.

III.   Propozycja zajęć do wyboru przez uczniów:

1.    Propozycja zajęć do wyboru przez uczniów uwzględnia:

1)        potrzeby zdrowotne uczniów, ich zainteresowania oraz osiągnięcia
w danym sporcie lub aktywności fizycznej;

2)        uwarunkowania lokalne;

3)        miejsce zamieszkania uczniów;

4)        tradycje sportowe środowiska lub szkoły;

5)        możliwości kadrowe.

W tym roku szkolnym nasi uczniowie w ramach 4 godziny wychowania fizycznego uczyli się jeździć na łyżwach, a w II semestrze uczą się tańczyć.