Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Kalendarium

Piątek, 2024-03-29

Imieniny: Marka, Wiktoryny

Kartka z kalendarza

Jesteś tutaj: Start / O Stowarzyszeniu / Statut

Statut

Załącznik nr 1 do uchwały nr 1/2012

Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków

Szkoły Podstawowej we Wróblowicach

z dnia 15 czerwca 2012 roku.

 

 

 

 

 

 

 

STATUT

 

Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków

 

Szkoły Podstawowej we Wróblowicach

 

 

 

 

 

Tekstujednoliconypozmianachzdnia 15.06.2012 roku.

 

 

 

 

Rozdział I

Postanowienia ogólne

§1

Stowarzyszenie o nazwie: „Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Szkoły we Wróblowicach” zwane w dalszej części Stowarzyszeniem jest zarejestrowane i posiada osobowość prawną.

§2

  1. Siedzibą Stowarzyszenia jest wieś Wróblowice, budynek Szkoły Podstawowej Wróblowice 142 , 32-840 Zakliczyn.
  2. Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej.
  3. Stowarzyszenie posługuje się pieczęcią o treści:  Stowarzyszenie Przyjaciół i  Sympatyków Szkoły we Wróblowicach Wróblowice 142, 32-840 Zakliczyn Tel:146653301  REGON:122541081   NIP: 8733249567 KRS: 0000414583

§3

  1. Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy Prawo o stowarzyszeniach, ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niniejszego Statutu.
  2. Stowarzyszenie może być członkiem i współpracować z organizacjami krajowymi i międzynarodowymi o podobnych celach oraz być fundatorem fundacji za zgodą Walnego Zebrania Członków.
  3. Stowarzyszenie zostało powołane do życia z inicjatywy 21 założycieli 31 stycznia 2012 roku, jest apolitycznym, dobrowolnym, samorządnym zrzeszeniem rodziców, nauczycieli i przyjaciół szkoły we Wróblowicach.
  4. Ze swojej działalności Stowarzyszenie sporządza roczne sprawozdanie merytoryczno-finansowe oraz podaje je do publicznej wiadomości w formie umożliwiającej zapoznanie się z tym sprawozdaniem przez zainteresowane podmioty.
  5. Stowarzyszenie może ustanowić odznaki, medale honorowe i przyznawać je z innymi nagrodami i wyróżnieniami osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Stowarzyszenia.

 

Rozdział II

Cele Stowarzyszenia i sposoby ich realizacji

§4

Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie niepublicznej Szkoły Podstawowej oraz oddziałów przedszkolnych o uprawnieniach szkoły publicznej w miejscowości Wróblowice oraz działanie na rzecz społeczności lokalnej.

§5

Stowarzyszenie realizuje powyższe cele poprzez:

  1. Zapewnienie dzieciom i młodzieży opiekę wychowawczą oraz możliwość nauki szkolnej w miejscu swojego zamieszkania poprzez prowadzenie szkoły podstawowej i oddziałów przedszkolnych zgodnie z przepisami prawa oświatowego.
  2. Poszerzanie oferty edukacyjnej szkoły w szczególności poprzez m.in. prowadzenie różnorodnych kursów, warsztatów i szkoleń przydatnych dla dzieci i dorosłych, pomagające w zdobywaniu umiejętności, kształtowaniu i wszechstronnym rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień oraz korzystanie z różnych form wypoczynku.
  3. Wszechstronne wychowanie dzieci i młodzieży, kształcenie ich charakteru, umysłu i serca w duchu patriotycznym, pogłębianie współpracy między szkołą a rodzicami, starając się by działania wychowawcze rodziców i nauczycieli zmierzały w tym samym celu;
  4. Objęcie pomocą najmłodszych w zakresie wczesnej interwencji (wczesne wspomaganie rozwoju);
  5. Wyrównywanie szans dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich  w zakresie edukacji i dostępu do ośrodków kultury i sztuki;
  6. Prowadzenie działań popularyzujących osiągnięcia szkoły i jej wychowanków;
  7. Wspieranie demokracji i budowanie społeczeństwa obywatelskiego w środowisku lokalnym;
  8. Zachęcanie młodych ludzi i całej społeczności lokalnej do aktywności społecznej, patriotycznej a także działalności charytatywnej;
  9. Szeroko rozumianą działalność kulturalną w tym działanie na rzecz zachowania i rozwoju lokalnej tożsamości, tradycji, obyczajów i dóbr kultury;
  10. Wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju społecznego, kulturalnego wsi Wróblowice; integracja mieszkańców wsi wraz ze wspieraniem ich aktywnego uczestnictwa w Unii Europejskiej;
  11. Wspieranie dzieci, młodzieży i rodzin zagrożonych demoralizacją, patologią i niedostosowaniem społecznym oraz rodzin w trudnej sytuacji życiowej;
  12. Inicjowanie działań zmierzających do przeciwdziałania przemocy i agresji  oraz bezpieczeństwa społecznego, w tym również komunikacyjnego;
  13. Organizowanie pomocy i opieki dla osób starszych i niepełnosprawnych, przeciwdziałanie bezradności i wykluczeniu społecznemu;
  14. Wspieranie działań społecznych i zawodowych kobiet wiejskich;
  15. Popularyzacja rolnictwa ekologicznego oraz kształtowanie postaw dzieci i młodzieży w celu ochrony przyrody i krajobrazu;
  16. Działalność na rzecz upowszechniania turystyki, sportu, rekreacji oraz aktywnego wypoczynku połączoną z promocją zdrowia i zdrowego stylu życia w jak najszerszym rozumieniu tych pojęć.
  17. Opracowywanie wniosków, administrowanie i zarządzanie projektami lub programami własnymi jak i innych organizacji i grup nieformalnych zgodnych ze Statutem Stowarzyszenia.
  18. Nawiązywanie współpracy i przyjaźni z organizacjami o podobnych celach statutowych;
  19. Pozyskiwanie darczyńców, filantropów i sponsorów dla realizacji celów statutowych;
  20. Poszukiwanie i pomnażanie środków materialnych służącym celom statutowych stowarzyszenia w szczególności poprzez m.in.: organizowanie akcji, wystaw, imprez, zbiórek o charakterze lokalnym, ogólnopolskim, międzynarodowym, odpłatny wynajem pomieszczeń budynku szkoły osobom fizycznym, firmom i instytucjom;
  21. Promocja i organizacja wolontariatu;
  22. Działania mające na celu szeroko pojętą profilaktykę anty-alkoholowa, nikotynowa, narkotykową i AIDS.
  23. Finansowanie stypendiów dzieci i młodzieży szczególnie uzdolnionej i utalentowanej.
  24.  Inne działania realizujące cele Stowarzyszenia.

§6

  1. Realizując powyższe cele Stowarzyszenie opiera się na społecznej pracy członków. Do prowadzenia swych spraw Zarząd może tworzyć Biuro i zatrudniać pracowników, w tym także członków Zarządu i Stowarzyszenia.
  2. Zarząd uchwala regulamin pracy Biura Stowarzyszenia.
  3. Stowarzyszenie pozyskuje środki na prowadzenie swojej działalności z dotacji, darowizn i składek członkowskich oraz prowadzenia działalności pożytku publicznego na rzecz ogółu społeczności nie będącej działalnością gospodarczą w myśl odrębnych przepisów. Uzyskane dochody z działalności pożytku publicznego w całości są przeznaczone na działalność statutową Stowarzyszenia. Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą  wyłącznie jako dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego. Nadwyżkę przychodów nad kosztami Stowarzyszenie przeznacza na działalność pożytku publicznego.
  4. Stowarzyszenie prowadzi działalność odpłatną i nieodpłatną w rozumieniu i z zachowaniem przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
  5. Decyzję w powyższej sprawie podejmuje każdorazowo Zarząd Stowarzyszenia.
  6. Dochód z odpłatnej działalności Stowarzyszenia w całości przeznaczany jest na realizację zadań statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między członków Stowarzyszenia.

Rozdział III

Członkowie Stowarzyszenia, ich prawa i obowiązki

§7

  1. Członkiem Stowarzyszenia może zostać każda osoba fizyczna i pełnoletnia osoba posiadająca obywatelstwo polskie, która uznaje i popiera cele Stowarzyszenia. Obcokrajowcy nie mieszkający na terenie Polski mogą być również członkami Stowarzyszenia. Stowarzyszenie może mieć także członków honorowych.
  2. Członkostwo jest poparte dobrowolną deklaracją złożoną przed Zarządem i wymaga potwierdzenia pisemnego. Członkowie - założyciele Stowarzyszenia stają się członkami zwyczajnymi z momentem podpisania deklaracji członkowskiej.
  3. Członkowie Stowarzyszenia posiadają czynne i bierne prawo wyborcze do organów Stowarzyszenia, jak też uprawnieni są do udziału w różnych formach działalności Stowarzyszenia i korzystania z jego urządzeń na zasadach ustalonych przez zarząd. Członkostwo honorowe nadaje Walne zebranie Członków na wniosek Zarządu osobie, która szczególnie przyczyniła się do realizacji celów Stowarzyszenia.
  4. Członkowie Stowarzyszenia są obowiązani  do realizacji celów statutowych Stowarzyszenia i przestrzegania postanowień statutu oraz regularnego płacenia składek członkowskich, których wysokość i tryb pobierania ustala Walne Zebranie Członków. Członkowie honorowi są zwolnieni z obowiązku uiszczania składek członkowskich.
  5. Członkostwo wygasa poprzez wystąpienie, wykluczenie lub śmierć. Wystąpienie następuje po pisemnym zawiadomieniu Zarządu i jest możliwe w dowolnym czasie. Wykluczeniu podlegają członkowie nie płacący składek prze okres co najmniej sześciu miesięcy. O wykluczeniu decyduje wtedy Zarząd po uprzednim pisemnym wezwaniu do uregulowaniu składek i braku wpłaty wszystkich zaległych składek określonych w wezwaniu do jednego miesiąca od daty wysłania zawiadomienia. O pozostałych przypadkach wykluczenia decyduje Zarząd.
  6. Skreślenia z listy członków dokonuje Zarząd. Od uchwały o skreśleniu przysługuje członkom odwołanie, które należy składać do Walnego Zgromadzenia Członków w terminie 14 dni. Decyzja Walnego Zgromadzenia Członków w w/w sprawie jest ostateczna.

Rozdział IV

Struktura organizacyjna i zasady działania Stowarzyszenia

§8

  1. Organami Władz Stowarzyszenia są:

a)      Walne Zebranie Członków;

b)      Zarząd;

c)      Komisja Rewizyjna.

  1. Organem doradczym władz Stowarzyszenia jest Kolegium Nauczycieli Szkoły.
  2. Kadencja Władz Stowarzyszenia trwa 3 lata  o ile Walne Zebranie Członków nie zdecyduje inaczej.
  3. Członkowie Władz Stowarzyszenia pełnią swe funkcje bezpłatnie.
  4. Wybór Władz Stowarzyszenia odbywa się w głosowaniu jawnym lub tajnym w zależności od Uchwały Walnego Zebrania Członków.
  5. Decyzje Wszystkich Władz zapadają zwykłą większością głosów, przy czym dla ich ważności wymagana jest obecność co najmniej połowy osób uprawnionych do głosowania (W przypadku Walnego Zebrania co najmniej 15 członków Stowarzyszenia). W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego zebrania.
  6. W razie ustąpienia w trakcie kadencji członków Zarządu lub Komisji Rewizyjnej, władzom tym przysługuje prawo dokooptowania, jednak liczba członków dokooptowanych nie może przekroczyć połowy liczby członków pochodzących z wyboru.
  7. Członkiem Zarządu lub Komisji Rewizyjnej nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub za przestępstwo skarbowe.

§9

Walne Zebranie Członków

  1. Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
  2. Zarząd powinien w ciągu roku zwołać co najmniej jedno Walne Zebranie Członków, na którym przedstawiona zostanie jego działalność oraz rozliczenie finansowe.
  3. Nadzwyczajne Zebranie Członków można zwoływać w przypadku gdy życzy sobie tego Zarząd, Kolegium Nauczycieli Szkoły lub co najmniej 1/5 członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
  4. Powiadomienia o Walnych Zebraniach Członków powinny być  pisemne i wysłane najpóźniej na 14 dni przed terminem zebrania.
  5. Zebranie członków prowadzone jest przez Zarząd.
  6. Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów obecnych członków , jeżeli zebranie zostało powołane zgodnie ze Statutem.
  7. W Walnym Zebraniu mogą brać udział z głosem doradczym:

a)      osoby zaproszone przez Zarząd,

b)      inne osoby za zgodą Walnego Zebrania.

  1. Do kompetencji Walnego Zebrania Członków należy :

a)      wybór i udzielenie absolutorium Zarządowi;

b)      dokonywanie zmian w składzie Zarządu;

c)      wybór Komisji Rewizyjnej;

d)     ustalanie wysokości składki członkowskiej;

e)      dyskusja nad sprawozdaniem końcowym i planem rocznym.

f)       podejmowanie uchwał w sprawach wniesionych przez Zarząd, Komisję Rewizyjną lub Członków;

g)      rozpatrywanie odwołań od decyzji Zarządu w kwestii wykluczenia członków.

h)      uchylanie uchwał Zarządu w przypadku ich sprzeczności z prawem lub postanowieniami statutu.

i)        podejmowanie uchwał dotyczących zmian w statucie i rozwiązania stowarzyszenia.

§10

Zarząd

  1. Liczbę członków Zarządu każdorazowo ustala na czas kadencji Walne Zebranie Członków.
  2. Zarząd Stowarzyszenia składa się z:

a)      przewodniczącego

b)      z-cy przewodniczącego

c)      skarbnika

d)     sekretarza

e)      członków

  1. Posiedzenia Zarządu mogą odbywać się w każdym czasie, nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.
  2. Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów wobec co najmniej połowy ogólnej liczby członków Zarządu.
  3. Do kompetencji Zarządu należy:

a)      realizacja zadań statutowych Stowarzyszenia;

b)      kierowanie sprawami Stowarzyszenia w okresach między Walnymi Zebraniami Członków;

c)      przygotowanie i zwołanie Walnego Zebrania Członków;

d)     decydowanie o sprawach finansowych i majątkowych Stowarzyszenia w okresach między Walnymi Zebraniami Członków;

e)      zatrudnianie i zwalnianie pracowników Szkoły Podstawowej, w tym dyrektora  i pracowników obsługi szkoły.

f)       zatrudnianie i zwalnianie pracowników pedagogicznych na wniosek Dyrektora Szkoły, który działa w porozumieniu z Kolegium Nauczycieli Szkoły;

g)      odbieranie od dyrektora Szkoły półrocznych sprawozdań z działalności Szkoły;

h)      wnioskowanie na Walnym Zebraniu Członków o udzielenie absolutorium dyrektorowi Szkoły.

§11

Komisja Rewizyjna

 

  1. Komisja Rewizyjna jest organem kontrolnym Stowarzyszenia. Składa się z 3 członków chyba że Walne Zebranie zdecyduje inaczej.
  2. Komisja Rewizyjna wybiera spośród swoich członków przewodniczącego i sekretarza.
  3. Członkowie Komisji Rewizyjnej z urzędu biorą udział w posiedzeniach Zarządu.
  4. Osoby wchodzące w skład Komisji Rewizyjnej:

a)      nie mogą być członkami Zarządu ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,

b)      nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

c)      mogą otrzymywać z tytułu pełnienia swojej funkcji zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni.

  1. Komisja rewizyjna przeprowadza co najmniej raz w roku kontrolowanie celowości, prawidłowości oraz zgodności z przepisami prawa całokształtu działalności Stowarzyszenia.
  2. Komisja Rewizyjna składa sprawozdanie ze swej działalności na Walnym Zebraniu Członków.
  3. Komisja Rewizyjna jest odrębnym od Zarządu Klubu organem kontroli i w szczególności nie podlega mu w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej.
  4. Komisja Rewizyjna występuje do Zarządu Stowarzyszenia z wnioskami wynikającymi z ustaleń z przeprowadzonych kontroli.
  5. Komisja Rewizyjna  wnioskuje o udzielenie absolutorium Zarządowi i przedstawia sprawozdanie ze swojej działalności Walnemu Zebraniu Członków Stowarzyszenia.

§12

Kolegium Nauczycieli Szkoły

  1. Kolegium Nauczycieli Szkoły:

a)      prowadzi i odpowiada za pracę pedagogiczna szkoły i oddziałów przedszkolnych,

b)      działa w oparciu o swój własny Regulamin Pracy zatwierdzony przez Zarząd Stowarzyszenia,

c)      ze swojego składu wybiera rzecznika przedstawiającego na zewnątrz pracę pedagogiczną,

d)     przekazuje opinie o naborze i odchodzeniu dzieci oraz o powoływaniu pracowników pedagogicznych zatrudnianych następnie przez Zarząd.

 

§13

Fundusze i majątek Stowarzyszenia

  1. Fundusze i majątek Stowarzyszenia stanowią wpływy z:

a) składek członkowskich

b) darowizn

c) spadków

d) zapisów,

e) ofiarności publicznej,

f) dofinansowania ze strony państwa ( w postaci dotacji na każdego ucznia i przedszkolaka zgodnie z obowiązującymi przepisami ),

g) działalności pożytku publicznego, po uzyskaniu takiego statusu,

h) innych dostępnych źródeł.

  1. Wpływy w całości przeznaczone są na cele statutowe Stowarzyszenia określone szczegółowi w rozdziale II niniejszego Statutu.
  2. Zabrania się:

a)      udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do jego członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi",

b)      przekazywania majątku Stowarzyszenia na rzecz jego członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,

c)      wykorzystywania majątku Stowarzyszenia na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z statutowego celu działania,

d)     zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie jego organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.

  1. Wyklucza się osobistą odpowiedzialność majątkową członków Stowarzyszenia.
  2. Do ważności pism i dokumentów w sprawach majątkowych Stowarzyszenia wymagane są podpisy 2 osób – Przewodniczącego Zarządu lub zastępcy przewodniczącego zarządu i osoby upoważnionej przez Zarząd. Natomiast do dokonywania czynności prawnych w imieniu Stowarzyszenia wymagane jest współdziałanie minimum dwóch członków Zarządu, w tym Prezesa lub Sekretarza. Inne osoby mogą dokonywać czynności prawnych w imieniu Stowarzyszenia wyłącznie na podstawie pisemnego pełnomocnictwa udzielonego przez Zarząd.

Rozdział VI

Przepisy końcowe.

§14

  1. Do przeprowadzenia zmian w Statucie oraz rozwiązania Stowarzyszenia konieczna jest uchwała podjęta większością co najmniej 2/3 głosów ważnych przy obecności co najmniej 1/2 liczby członków Stowarzyszenia w pierwszym terminie i bez względu na liczbę członków w drugim terminie.
  2. W przypadku podjęcia uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie Członków zadecyduje o przeznaczeniu majątku oraz powoła Komisję Likwidacyjną, która przeprowadzi likwidację Stowarzyszenia zgodnie z obowiązującymi przepisami i Uchwałą Walnego Zebrania Członków.

 

Uchwalono na Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia w dn. 15.06. 2012r.

Pliki do pobrania